Jak walczyć z depresją ?


Na depresję może zachorować każdy z nas . Nie ma znaczenia płeć , rasa, wiek oraz jakie mamy wykształcenie. Tą chorobę nie wolno nigdy lekceważyć choć depresja może mieć charakter przewlekły  lub nawracający.Istnieje wiele powodów przez , które depresja może się pojawić. Może być to odziedziczona skłonność do przeżywania stanów depresyjnych .Trudne wydarzenia także mogą naruszyć naszą równowagę psychiczną i skutkować właśnie zaczynaniem się depresji. Bez względu na rodzaj przyczyny obniżenia nastroju należy odpowiednio leczyć , nie można myśleć , że samo przejdzie .Zatem na co trzeba zwrócić uwagę , że coś dzieje się nie tak ? (objawy):
-utrata radości życia
-depresyjne myśli
- ciągły smutek a nawet płacz
-brak apetytu
-problem ze spaniem
-utrata sensu czego kolwiek

To tylko kilka symptomów , które mogą wskazywać na zaburzenia depresyjne lub już depresję w niektórych przypadkach. Gdy takie objawy utrzymują się przez 3-4 tygodnie , wówczas wtedy już trzeba zdecydować się na konsultację psychiatryczną , aby zweryfikować przyczyny i podjąć decyzję jak leczyć ewentualnie zdiagnozowaną depresję bo jeśli pojawią się wszystkie te objawy , które wymieniłam to na pewno istnieje już depresja , jeśli tylko kilka z nich może jest szansa jeszcze na pokonanie tego np zwykłą rozmową lub lękami uspokajającymi zależności od stanu chorego.Przy leczeniu depresji powrót do zdrowia jest nierównomierny , pojawiają się wahania nastroju . Nawet u osób , które wydawać by się mogło , że już są zdrowe.Jest to normalne i w przypadku , kiedy pojawiają się spadki samopoczucia, nie należy od razu się załamywać , wszystko można pokonać na dobre w swoim czasie. Tak jak już wspomniałam wcześniej w nasilonej depresji konieczne może być leczenie lękami ( w tym leki przeciwdepresyjne)lub leczenie farmakologiczne , terapie , rozmowy . Jest wiele różnych sposób do pokonania tej choroby .Przede wszystkim trzeba chcieć walczyć z nią .
Warto pamiętać o tym , że objawy depresji mogą mieć różny stopień nasilenia. Zazwyczaj osoby chore ograniczają podstawowe funkcje życiowe . Zamykają się w domu , nie chcą wychodzić z łóżka , izolują się od wszystkich , co może nawet doprowadzić do nasilenia się depresji. A w najgorszym przypadku nawet mogą pojawić się myśli samobójcze. Dlatego bardzo ważne jest więc , aby osoba chora miała wsparcie bliskich , nie odsuwajmy się od takiej osoby nawet jeśli ona nie potrzebuję naszej pomocy. Nie wolno lekceważyć i twierdzić że osoba chora przesadza albo udaję . To nie jest wcale zależne od niej. Trzeba jej pomóc , wspierać .
Jak pomóc zatem choremu na depresję ?.
Nawet niewielka pomoc ze strony otoczenia może pomóc chorej osobie na depresję w normalnym funkcjonowaniu. Dlatego trzeba zainteresować się i wspierać taką osobę , która dzięki temu może zmotywować się bardziej i znajdzie chęć do pracy nad sobą . Najgorzej takiej osobie jest być samej w ciężkim dla niego okresie. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywają osoby bliskie . Nie powinny odrzucać chorego i zostawiać go samego, ale powinny go wspierać i uzbroić się w cierpliwość i być oparciem dla cierpiącego. Pomagając choremu trzeba znaleźć wolny czas na motywowanie go do działania i robić z nim rzeczy , które lubi , motywować go do znalezienia jakiegoś hobby , jakiejś pasji.Jeśli chory już ma takie , to należy go zachęcać do kontynuowania , żeby również zaczął angażować się stopniowo w życiu społecznym , aby spotykał się z przyjaciółmi;znaleźć czas na rozmowę , kiedy tego chory potrzebuje. Należy go upewnić w przekonaniu że zawsze może na Ciebie liczyć. Takie działania mogą pomóc przyspieszyć powrót choremu do zdrowia.
 

Komentarze